Aktualności

Koronawirus – kiedy koniec pandemii?

Pandemia koronawirusa COVID-19

Nie musimy raczej nikogo uświadamiać, że najczęściej poruszaną sprawa w dyskusjach od początku 2020 roku jest temat pandemii koronawirusa. Wirusa, który powoduje spore zamieszanie i niepokój w społeczeństwach. Padają pytania co robić, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia i powstrzymać pandemie.

Mimo że końca epidemii jeszcze nie widać na horyzoncie to istotną informacją jest, że przed koronawirusem można bronić się podobnie, jak w przypadku grypy. Tak naprawdę zalecenia sanitarne w przypadku koronawirusa i grypy są identyczne, nie zwracaliśmy jednak do tej pory na to uwagi.

Zaszczepmy się i miejmy problem z głowy?

Gdybyśmy mogli zaszczepić cała populację w tydzień sprawa koronawirusa zostałaby potraktowana incydentalnie. Jednak proces szczepień ze względu na zapotrzebowanie i moce przerobowe producentów jest mocno ograniczony. Szczepionka o czym zapewniają nas producenci uodparnia tylko na określony czas co również stanowi nie lada problem. Może dojść do sytuacji, że wpadniemy w błędne koło gdzie części społeczeństwa nigdy nie poddamy szczepieniu, bo trzeba będzie ponownie szczepić np. grupę osób zaawansowanych wiekowo bądź z ciężkimi chorobami przewlekłymi. Musimy pamiętać też o tym, że osoba zaszczepiona, mimo że odporna to nadal może przenosić patogen. Wystarczy, że dotyka miejsc, w których znajdowały się zarazki bądź przenosi je na ubraniu.
Młodsza część społeczeństwa nie może liczyć nawet na przybliżony termin szczepienia. Co można więc robić oczekując przystąpienia do szczepienia? Jakie sposoby ochrony przed COVID-19 warto stosować?

Myj ręce, będziesz zdrowy!

Od kiedy istnieje świadomość tego, jak przenoszą się drobnoustroje, podkreśla się jak ważne jest dbanie o higienę osobistą. Pierwszym ważnym hasłem będzie więc: myj ręce po każdym przyjściu do domu – czy to z pracy, zakupów, spaceru, czy szkoły! Warto obmyć też twarz oraz okolice nosa i ust. Myj tak często jak tylko to możliwe oraz stosuj krem do rąk, aby nie przesuszać dłoni.

Skuteczna ochrona przed koronawirusem?

Kolejnym środkiem prewencyjnym są maseczki, którymi zasłaniamy usta i nos w miejscach publicznych. Jeszcze niedawno mogliśmy używać przyłbic, szalików, chust. Ministerstwo zdrowia wycofało się jednak z tych zaleceń i aktualnie rekomenduje używanie maseczek medycznych lub spełniających odpowiednie normy np. maseczki ochronne FFP2.

Jeżeli tylko to możliwe to zawsze warto mieć ze sobą chusteczki dezynfekujące lub żel do dezynfekcji rąk, które skutecznie niszczą drobnoustroje. Przydaje się to zwłaszcza gdy jesteśmy poza domem, a nie mamy dostępu do wody i mydła.

Ostatnim bastionem w walce z koronawirusem jest zachowanie dystansu, starajmy się postępować rozsądnie, abyśmy mogli z tematem pandemii ostatecznie pożegnać się już w te wakacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *